У 9-річного Артема з Львівщини рот відкривався лише на 0,5 см. Він не міг нормально ні їсти, ні говорити. Змогли допомогти дитині у Міжрегіональному центрі лікування дітей з розщілинами губи і піднебіння, який діє на базі львівського “Охматдиту”.
Усе почалося 3 роки тому, коли Артем потрапив у ДТП, під час якої він отримав перелом суглобової головки нижньої щелепи. Хлопчика виписали додому з однієї з лікарень Львова, але через неправильно консолідований перелом у нього сталося анкілозування (знерухомлення) скронево-нижньощелепного суглоба. Рот у хлопчика відкривався всього до 0,5 см (у нормі – на 4 см). З цією проблемою батьки хлопчика і звернулися до медиків.
Завдання було з надскладних, адже в таких умовах важко було провести анестезію. Щоб все вдалося, в операційній працювали і анестезіологи, і торакальний хірург, і навіть ЛОР.
“В Артема звичайна інтубація дихальних шляхів за допомогою ларингоскопа була неможлива через анкілоз скронево-нижньощелепного суглоба. Ми вирішили здійснити інтубацію через ніс за допомогою інтубаційного фібробронхоскопа за методом Сельдінгера”, – розповів торакальний хірург Олександр Колодій.
Анестезіологам вдалося успішно пройти усі структури гортані, голосові зв’язки, завести фібробронхоскоп у трахею, а через неї – інтубаційну трубку.
“Цей стан в анестезіології трактується як важкі дихальні шляхи і є викликом для кожного анестезіолога. Окрім того, дитина довго хворіла, могла змінитися анатомія ротоглотки”, – пояснив анестезіолог Володимир Міщук.
Але все вдалося! Хірурги змогли працювати завдяки анестезіологічному забезпеченню, яке вважається вищим пілотажем.
“Ми використали методику високопотокової назальної оксигенації (STRIVE Hi) для підтримання належного рівня кисню у крові дитини і уникнення кисневого голодування. Попри складну анатомію верхніх дихальних шляхів, вдалось забезпечити ефективне дихання під час операції”, – пояснила анестезіолог Мар’яна Собко.
Командна робота принесла результат – завдяки взаємодії професіоналів і знанню сучасних методик операція стала можливою.
“Якщо б нам не вдалося застосувати цю прогресивну методику, то велика ймовірність , що довелося б вдатися до трахеостоми (отвір у трахеї)”, – аргументує керівник ЛОР-клініки “Охматдиту” Федір Юрочко.
Щелепно-лицеві хірурги змогли працювати! Під час операції вони роз’єднали зрощення між суглобовою головкою нижньої щелепи, зробили часткову реконструкцію нижньої щелепи, провели інші хірургічні маніпуляції.
“У хлопчика утворилося зрощення між суглобовою головкою нижньої щелепи і скроневою кісткою. В операційній ми його роз’єднали, виконали часткову реконструкцію нижньої щелепи в ділянці суглоба. Також провели остеотомію суглобового відростка нижньої щелепи”, – розповів щелепно-лицевий хірург, професор Роман Огоновський.
Ще кілька днів хлопчик перебував на штучній вентиляції легень під опікою своїх рятівників. Цей крок був необхідний, адже була після операції міг утворитися набряк.
Після операції рот хлопчика відкривається вже до 3,5 см. І далі буде ще краще, обіцяють лікарі Артема.
“Прогнозуємо, що ефект покращиться, адже дитина почала реабілітацію. Хлопчик впевнено прогресує, чемно займається з мамою, тому зовсім скоро він одужає повністю”, – пояснює щелепно-лицева хірургиня Христина Погранична.
З Артемом працює команда клініки реабілітації “Охматдиту”, для нього спеціально розробили комплекс вправ, туди входять механотерапія, заняття з логопедом і лікувальна фізкультура для відновлення роботи м’язів.
Операційна команда: щелепно-лицеві хірурги Христина Погранична, Роман Огоновський, Юрій Мельничук, анестезіологи Мар’яна Собко і Ростислав Міщук, торакальний хірург Олександр Колодій, отоларинголог Федір Юрочко.
Читайте також:
10-річний хлопчик з Дрогобиччини отримав шанс знову говорити і їсти після невдалої операції у дитинстві
“Назарчик як ожив”: хлопчику з рідкісним синдромом Денді-Уокера закрили дефект піднебіння
Щелепа – з ноги: довга історія одужання в 21 рік
Щелепно-лицеві хірурги Охматдиту разом із медиками зі США провели 4 надскладні реконструктивні оперативні втручання
Не могла навіть їсти: 5-місячній дівчинці виправили з двобічною розщілиною губи