fbpx

    Поради для годування діток з незрощеннями губи та піднебіння

    Важливим завданням для матерів є зберегти лактацію і адаптуватися до годовування немовляти з незрощеннями губи чи піднебіння.

    Якщо у дитинки – лише ізольоване незрощення губки, малюк може захоплювати сосок і смоктати молоко. Потрібно лише вибрати зручну позу для матері та дитини.

    Якщо ж у немовояти є незрощення піднебіння, то годування ускладнюється, оскільки носова і ротова порожнини з’єднані між собою і дитинка не може створити вакуум для смоктання, тому не завжди вдається налагодити грудне вигодовування.

    Існують спеціальні пляшечки та соски, за допомогою яких можна годувати зцідженим молоком. Сучасні електричні молоковідсмоктувачі дозволяють швидко і якісно добути молоко, підтримуючи лактацію[Рис1]
    До речі, грудне молоко можна заморожувати і зберігати в спеціальних контейнерах при температурі -18*С до 6 місяців!

    Якщо грудне вигодовування у діток з незрощеннями неможливе, і немовлята неспокійні , не набирають вагу, педіатр допоможе підібрати відповідну збалансовану суміш.

    Положення матері та дитини:

    При годуванні дитину потрібно тримати під кутом 45 градусів, у напівсидячоиу положенні, а інколи і в ортостатичному положенні (майже вертикальному), щоб зменшити ризик потрапляння молока чи суміші в носову порожнину. [Рис. 2] Якщо їжа потрапила у дихальні шляхи, спрацьовує захисних механізм організму – дитинка починає рефлекторно відкашлювати, або чхати, щоб очистити носик.

    !Важливо після годування потримати деякий час немовля у вертикальному положенні, щоб зайве повітря, яке потрапило в шлунок при годуванні, вийшло.

    Вибір пляшечки та соски.
    Для успішного результату годування діток з незрощеннями піднебіння соска від пляшечки має перекривати розщілину так, щоб малюк міг створити вакуум і добувати молоко чи суміш з пляшечки. Якщо не вдається, або розщілина є двобічною чи надто широкою, пляшечку слід скеровувати у здоровий бік піднебіння, що дозволить малюку язиком і альвеолярним відростком захоплювати соску.

    Важливо вибрати спосіб годування, який би сприяв збереженню та розвитку смоктання, що є важливим фізіологічним процесом, який сприяє розвитку та росту нижньої щелепи та інших органів ротової порожнини. Саме тому, свій вибір слід зупинити на сосках різної форми , а не шприцах та поїльниках (про їх призначення ми розкажемо у наступних постах).

    Соска Nuk Medic Pro.
    Ці соски бувають двох видів – для діток з незрощенням губи і піднебіння. Друга соска доволі широка і добре підходить для двосторонніх розщелин. Опукла поверхня соски при ковтку дитини тисне на піднебіння, в результаті розщелина герметизується, а молоко надходить в під’язикову або щічні ділянки ротової порожнини. Таким чином, молоко не може потрапити в дихальні шляхи, а дитина захлинутися. Отвір на сосці робиться індивідуально для кожного малюка відповідно до рекомендацій лікаря.

    Пляшечка Dr. Brown.
    Призначена для малюків з вродженими щелепно-лицевими дефектами, які ускладнюють або виключають нормальний процес годування. Переваги перед звичайними пляшками: полегшує малюкові всмоктування суміші дозволяє йому їсти невеликими порціями, що не захлинаючись запобігає рух рідини з соски назад в пляшку перешкоджає насиченню суміші бульбашками повітря знижує ризик появи кольок, зригування і газів у малюка запобігає утворенню вакууму в пляшці і злипання соски сприяє розвитку лицьових м’язів дитини полегшує процес годування для мами.

    Pigeon
    пляшечка для дітей з незрощенням губи/піднебіння. Верхня частина пляшки м’яка, натискуючи на неї батьки самі можуть контролювати потік молока або суміші. Дитина може пити лише натискаючи язиком на соску, імітуючи смоктав ні рухи.Також пляшечка має клапан, який запобігає зворотному відтоку молока. У комплекті 2 соски різного розміру, підбираються індивідуально.

    поїльник Хабермана
    Зручна у використанні пляшечка з подовженою соскою. Має спеціальний клапан для запобігання потрапляння повітря у соску. Ця соска має регулятор швидкості потоку молока. Якщо дитина не може видобувати молоко сама, то їй допомагають ритмічним натиском на м’яку соску. Підходить для дітей з синдромом П’єра-Робена, коли у немовлят є недорозвинена нижня щелепа і западання язика.

    Якщо немає можливості купити спеціальну соску, можна спробувати звичайні. Краще вибирати латексну м’яку соску, що має хрестоподібний розріз, який дозволяє регулювати потік молока, тобто надходити тільки в той момент, коли малюк здавлює соску.

    Кожна дитина потребує індивідуального підходу, тому варто спробувати кілька варіантів та визначити, що найліпше підходить саме вам. Інколи для забезпечення харчування необхідне виготовлення спеціальних обтураторів, що перекривають піднебіння. За спеціалізован порадою слід звертатися до щелепно-лицевого хірурга.

    За додатковою інформацією стосовно догляду, лікування та реабілітації діток з незрощеннями губи та піднебіння рекомендуємо звертатися у Міжрегіональний центр дитячої щелепно-лицевої хірургії.