Маленькій Богданці із Сумщини – лише 10 місяців. Але вона вже справжній боєць. У свої перші місяці життя дівчинка боролася за те, щоб одужати. Вона не могла сама їсти, ковтати. Ще під час вагітності її мама Даша дізналася про те, що у її донечки є вада щелепно-лицевої ділянки – повна розщілина піднебіння. Тож батьки чекали народження донечки, щоб все виправити.
“На 22 тижні лікар УЗД нам повідомила, що у нашої донечки є проблема з личком, вада піднебіння. Потім було ще одне обстеження, нам сказали, що все гаразд, можливо, інший УЗД-апарат неточний. Але коли наша Богданка народилася, мені сказали, що вада таки є.То ми чекали на цю операцію з народження донечки”, – каже мама 10-місячної Богданки Даша.
Після народження малечу детально обстежили і виявили синдром П‘єра Робена – це така аномалія, при якій нижня щелепа занадто маленька і западає дозаду, вона спричиняє западання язика, порушення дихання і поєднується з розщілиною піднебіння.
“У діток з синдромом П‘єра Робена буває навіть повна зупинка дихання. Саме тому вибрати час для втручання для виправлення вади є дуже непросто”, – пояснює щелепно-лицевий хірург Центру, професор Роман Огоновський.
Богданці треба було виправити лише повний дефект піднебіння. Тато дівчинки з Фейсбука дізнався, що це можна зробити у нашому Центрі. Вони настільки повірили, що їх дитині можна допомогти, що після першого дзвінка приїхали до львівського “Охматдиту”. Вони приїхали до Львова аж із Сумщини. Але перетнувши всю країну, виявилося, що випробування для цієї родини ще не закінчилися.
Богданці було важко їсти самій, вона не добирала вагу. З цієї причини операцію довелося перенести – у малечі діагностували аспіраційну пневмонію, грізне ускладнення, коли вміст із стравоходу потрапляє у дихальні шляхи і стає джерелом інфекції. Це часте ускладнення для діток з такими патологіями. Богдана не вперше у опиняється у лікарні – невдовзі після виписки з пологового, через місяць вона знову потрапила на лікування. Малеча не набирала вагу, адже їжа не засвоювалася повноцінно через повну розщілину піднебіння. І зараз, у 9 місяців, дівчинці потрібно було допомогти, щоб омріяна операція з виправлення дефекту стала можливою.
“Як допомогти дитині, яка не набирає вагу через ваду піднебіння? Виходить, щоб вона нормально могла їсти, треба виправити ваду, а щоб вона могла їсти, треба зробити піднебіння. Але ми потрапили у добрі руки педіатрів, вони перевели донечку на спеціальне харчування для дітей з недобором ваги і нам вдалося одужати від пневмонії і набрати вагу, щоб нарешті можна було провести операцію”, – згадує ті дні мама дівчинки.
В операційній все вдалося – команда щелепно-лицевих хірургів Центру змогла закрити дефект мякого піднебіння.
“Це – перший етап лікування Богданки. Наступна операція – закриємо дефект твердого піднебіння. Далі буде робота родини з ортодонотом для закріплення найкращих результатів”, – пояснює лікарка дівчинки, щелепно-лицева хірургиня Центру Христина Погранична.
Після операції уже минув місяць і вже можемо говорити про перші результати. Богданка впевнено набирає вагу, минулого місяця вона важила 6 450, а зараз 7 100. Вона їсть звичайне харчування для діток свого віку, а неспеціальне, щоб набирати вагу, все гарно засвоюється.
“Богданка нарешті стала сама їсти, вже може сама ковтати. Вона ще не сидить, але вже дуже активна, їй все цікаво, вона крутиться, не може сидіти спокійно. А ще вона має хороший апетит, стала багато їсти, їй цікавий процес їжі, сама тримає пляшечку. До речі, ми вже перейшли на звичайні пляшечки, а не спеціальні ортопедичні для таких діток. Поволі наші проблеми зменшуються, а наші досягнення збільшуються”, – каже Даша.
Родина готується до завершального етапу лікування. Кажуть, що обов’язково повернуться до Центру, адже тут їх зрозуміли і змогли допомогти.
Команда в операційній: Роман Огоновський, Христина Погранична, анестезіологічний супровід – Юлія Балашук.
Читайте також: