Соломійці з Хмельницької області – рочок і три місяці. Вона народилася з повним незрощенням м’якого піднебіння. Уже в перші години від народження дівчинка не могла смоктати груди, у неї були порушення дихання. Ця вада загрожувала і життю, і розвитку дитини. Виправили її в Міжрегіонального центру дитячої щелепно-лицевої хірургії на базі “Охматдиту”.
“Уже в пологовому нам діагностували цю ваду розвитку. Моя донечка не могла смоктати, все молоко виходило носиком. Довелося перестати її годувати грудьми. Незрощення піднебіння було таким, що язичок був з одної сторони піднебіння і з другої”, – розповідає мама Соломійки Наталя.
У малечі були і функціональні розлади, і косметичні недоліки. Медики пологового пояснили мамі стан дитини і допомогли налагодити життєво необхідні процедури для малечі. Жінка не розгубилася і відразу почала шукати допомоги. Соломійку консультували дитячі щелепно-лицеві хірурги з Києва. Проте оперували у Львові.
“Найкраще такі вади виправляти у сім-дев’ять місяців. З досвіду Центру, це оптимальний час, щоб оптимально допомогти дитині, саме в цьому віці дитина підросте, змужніє, краще перенесе операцію і ми маємо більше шансів не пошкодити важливі структури для формування щелепи у процесі росту. Завжди обираємо тактику, щоб не просто виправити ваду розвитку, але й дати шанс для подальшого повноцінного розвитку”,- пояснює хірургиня Міжрегіонального центру дитячої щелепно-лицевої хірургії Христина Погранична.
Дуже важливо не пропустити той момент, коли операція допоможе дитині заговорити, адже через дефект піднебіння дитина не може навчитися вимовляти звуки. Соломійку оперували у 10 місяців з огляду на серцеву ваду.
Після детального обстеження медики дали добро. Лікарям вдалося створити анатомічну цілісність твердого і м’якого піднебіння, відновити його функціональну активність. Усунення всього дефекту м’якого піднебіння – це одна операція. Відразу після операції у Соломійки покращилося мовлення, до того звуки не вдавалися.
“Коли донечка прокинулася після операції, то навіть нічого не зрозуміла, здавалося, що ніби після звичайного сну. Вона у нас дуже мужня і терпляча дівчинка, все гарно перенесла. Ось уже 5 місяць після втручання і зараз вже нічого навіть не видно! Личко доні без шрамів!”, – радіє мама дівчинки.
Але Соломійка не просто одужала – зараз вона інтенсивно вчиться розмовляти. Раніше вимовляти звуки було просто неможливо через дефект піднебіння, а зараз є всі умови. Соломійка вчиться володіти м’язами і опановує нові слова, вони з мамою відвідують логопеда Центру і на п’ятірку виконують домашні завдання від фахівця. Щоб тренувати піднебіння, вдома Соломійка дує у свисток, закріплюючи необхідні навики для мови. Наталя вже почула омріяне перше “мама”! Це надихнуло маму ще більше працювати з донечкою на результат. Після “мама” були нові слова: “дай”, “Галя” (то про бабусю), “на” і багато інших. Якщо раніше вона не могла пити мамине молочко, то зараз чудово дає собі ради зі звичною твердою їжею.
“Соломійка уже поправилася, краще росте і має кращий апетит, ніж до операції. Помітила за донечкою, що вона зараз не просто їсть, а смакує їжею, отримує задоволення від улюблених продуктів”, – ділиться мама маленької пацієнтки.
Лікарка малечі заспокоює: зазвичай усі діти з дефектами піднебіння потребують логопедичної допомоги після операції. У них буває невиразна мова з гугнявим відтінком, щоб попередити такі ефекти, логопед Міжрегіонального центру дитячої щелепно-лицевої хірургії допомагає немовлятам заговорити відразу правильно. Бо ми за комплексну допомогу діткам з вадами обличчя і щелеп.
Випадок Соломійки – не унікальний, такі операції у Центрі роблять щодня, але ця історія про те, як добре налагоджена командна робота змінює життя дітей і їх родин. У Міжрегіональному центру дитячої щелепно-лицевої хірургії на базі “Охматдиту” надають допомогу з усієї України.
В операційній працювали щелепно-лицеві хірурги Роман Огоновський, Христина Погранична, анестезіологічний супровід – Юлія Балашук.